Zadzwoń do nas: 58 880 88 85

Jak urządzić pokój dziecka?

Pokój dziecka powinien być przede wszystkim funkcjonalny, bezpieczny i ładny, gdyż od najmłodszych lat kształtuje się nasze poczucie estetyki.

Projektowanie pokoju powinniśmy zacząć od spojrzenia na niego oczami dziecka. Najłatwiej zrobić to na czworakach 🙂 Jeśli projektujemy dla starszych dzieci, powinniśmy zacząć od rozmowy co się im podoba, co im się marzy.

Pamiętajmy także, aby myśleć przyszłościowo – nasze pociechy szybko rosną i zmieniają się im gusta, więc, zaprojektujmy pokój tak aby można było go łatwo w kilku krokach przekształcić, bez konieczności generalnego remontu.

I najważniejsze – przede wszystkim musi podobać się naszemu dziecku – wtedy będzie radosne i szczęśliwe.

***

Czym się kierować, co brać pod uwagę. Projektowanie w kilku krokach

 1. Wymiary, styl, rozmieszczenie mebli.

W pierwszej kolejności powinniśmy wszystko wymierzyć i podzielić pokój na strefy:

zabawy, nauki, snu oraz garderoby.

Zastanówmy się także w jakim stylu będzie pokój dziecka (może być to wnętrze tematyczne).

Meble podzielmy na 3 poziomy:

 • poziom 1 – dla dzieci raczkujących
 • poziom 2 – tam gdzie sięgają dzieci chodzące
 • poziom 3 – dla rodziców

Pamiętajmy, że pokój ma być funkcjonalny a meble służące jednej funkcji powinny być obok siebie i ustawione tak aby można było swobodnie się poruszać.

Miejsce do nauki i zabawy powinno znajdować się tam, gdzie dociera najwięcej światła, zaś miejsce do spania powinno być ciemniejsze.

Wskazówka: Dzieci w łóżku spędzają wiele godzin, dlatego, przede wszystkim musi być wygodne i ładne – tak, aby dziecku dobrze się kojarzyło i chętnie chodziło do niego spać.

 

 1. Kolory

Kolory na ścianach będą tłem pokoju. Nie powinny być zbyt intensywne (szczególnie w przypadku dużych powierzchni). Jeśli jednak lubimy mocne kolory i koniecznie chcemy ich  użyć w pokoju dziecka niech będzie to np. jedna ściana bądź w wersji pół na pół (połowa intensywniejsza, połowa jasna). Przy użyciu jasnych kolorów możemy postawić na żywsze akcenty. Pamiętajmy również, że zabawki i książeczki są kolorowe, więc w pokoju nie będzie monotonnie.

Pokój będzie nie tylko miejscem do zabawy ale także sypialnią i miejscem do nauki, więc kolory nie powinny rozpraszać. Przy wyborze farb kierujmy się takimi, aby łatwo można było zmyć z nich rysunki lub inne zabrudzenia – najlepsze będą farby zmywalne, tablicowe lub magnetyczne.

 1. Oświetlenie

Bardzo istotną sprawą jest oświetlenie. Nie powinno być zbyt jaskrawe ani zbyt ciemne. W pokoju dziecka powinny być 3 rodzaje oświetlenia:

 • ogólne
 • do spania (przy łóżku)
 • do nauki, kreatywności (biurko, stolik)

Oświetlenie stanowi także rodzaj wystroju, więc musimy pasować do stylu pokoju.

 1. Dywany

Kolejną istotną rzeczą w pokoju jest to, co znajduje się na podłodze. Do pokoju dziecięcego najlepiej sprawdzi się dywan. Przy zakupie dywanów pytajmy o te antyalergiczne i łatwe w utrzymaniu czystości.

Dla mniejszych, raczkujących dzieci dobry będzie dywan z miękkim włosiem tzw. włochacze, natomiast dla starszych dzieci idealne będą dywany gładkie lub z nadrukiem np. ulic które świetnie sprawdzą się podczas zabaw.

 1. Ozdoby, dodatki

W jasnych pomieszczeniach możemy postawić na akcenty w żywych kolorach, jednak uważajmy na to aby nie zdominowały one wystroju całego pokoju.

Ciekawą kompozycją będą poduszki, pudełka, kapa na łóżko, lampy, dekoracja okien, naklejki ścienne czy obrazki. Może to być również łóżko z baldachimem.

Kolory dodatków powinny współgrać z pokojem i tworzyć całość. Pamiętajmy, że pokój ma być funkcjonalny a meble powinny być ustawione tak aby się nie potykać i nie obijać o ich narożniki.

Najważniejsze jednak jest bezpieczeństwo w pokoju naszego malucha. Dobrym pomysłem jest zakup mebli które nie posiadają gałek ani uchwytów w dolnych partiach. Powinniśmy także wyeliminować wszelkiego rodzaju ostre przedmioty.